27 травня 2021 року відбулася річна сесія Загальних зборів Національної академії наук України, під час якої було підбито підсумки діяльності Академії в 2020 році та розглянуто її завдання на наступний період

https://www.nas.gov.ua/UA/Messages/Pages/View.aspx?MessageID=7844

 

Через необхідність дотримання протиепідемічних заходів звітна сесія Загальних зборів НАН України відбулася у розосередженому порядку з утворенням виборчих дільниць та у режимі відеоконференції.

Відповідно до Статуту НАН України у сесії взяли участь академіки та члени-кореспонденти НАН України, а також делеговані представники наукових колективів установ НАН України.

Сесію відкрив Президент Національної академії наук України академік Анатолій Загородній, який звернувся до присутніх зі вступним словом.

Академік Анатолій Загородній оголосив учасникам сесії Загальних зборів НАН України вітання від Президента України Володимира Зеленського. На адресу учасників заходу також надійшло відеозвернення від Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. Далі слово було надано Голові Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергію Бабаку, який оголосив присутнім звернення від Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова та привітав учасників зібрання від себе особисто. З вітальним словом виступив також Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Потому академік Анатолій Загородній виступив із доповіддю про підсумки діяльності Національної академії наук України у 2020 році та завдання на наступний період.

У доповіді було представлено отримані минулого року результати фундаментальних і прикладних досліджень з широкого спектра галузей наукових знань та практичних застосувань, проаналізовано проблеми звітного періоду, обговорено питання участі НАН України у вирішенні актуальних проблем, які постають перед суспільством і державою, напрями подальшого вдосконалення діяльності НАН України й визначено основні завдання Академії щодо подальшого розвитку науки й наукового забезпечення інноваційного розвитку нашої держави.

ТЕКСТ ДОПОВІДІ

Доброю традицією Загальних зборів є щорічне нагородження найвищою відзнакою Національної академії наук України – Золотою медаллю ім. В.І. Вернадського. За результатами конкурсу 2020 року ці відзнаки присуджено академіку НАН України Антону Наумовцю за визначні досягнення в галузі наноелектроніки і фізики поверхні та президенту Австрійської академії наук професору Антону Цайлінгеру за видатні досягнення в галузі квантової електроніки та здійснення телепортації фотонів.

Лауреатам Золотої медалі НАН України імені В.І. Вернадського було також надано слово для наукових доповідей.

Важливе місце у цьогорічному порядку денному засідання посідало обговорення й затвердження нової редакції Статуту НАН України. Проєкт був підготовлений Комісією з підготовки нової редакції Статуту НАН України та опублікований на офіційному сайті НАН України для громадського обговорення. Всі пропозиції було узагальнено, розглянуто і схвалено Президією НАН України.

Заслухавши інформацію секретаря Комісії з підготовки нової редакції Статуту НАН України академіка Вячеслава Богданова, учасники зібрання обговорили й затвердили нову редакцію Статуту НАН України – з метою приведення останнього у відповідність до чинного законодавства. В обговоренні взяли участь директор Інституту економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України член-кореспондент Володимир Устименко та голова Західного наукового центру НАН України і МОН України академік Зіновій Назарчук.

У межах обговорення звітної доповіді виступили директор Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України академік Сергій Комісаренко, директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України академік Елла Лібанова, генеральний конструктор ДП «Івченко-Прогрес» член-кореспондент Ігор Кравченко, академік-секретар Відділення фізики і астрономії НАН України академік Вадим Локтєв, начальник Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних Сил України, генерал-майор, доктор технічних наук Ігор Чепков, генеральний директор НТК «Інститут монокристалів» НАН України, голова Північно-Східного наукового центру НАН України і МОН України, член Президії НАН України академік Володимир Семиноженко, академік-секретар Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України Микола Шульга, академік-секретар Відділення загальної біології академік Володимир Радченко, голова Національного фонду досліджень України академік Леонід Яценко, завідувач відділу Інституту надтвердих матеріалів ім.В.М.Бакуля НАН України академік Тетяна Пріхна, директор Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України член-кореспондент Володимир Осадчий, директор Київського академічного університету академік Олександр Кордюк, директор Інституту мовознавства імені О.О. Потебні НАН України член-кореспондент Богдан Ажнюк, член Президії НАН України академік Антон Наумовець.

По завершенні обговорення Загальні збори НАН України одноголосно схвалили «Звіт про діяльність Національної академії наук України у 2020 році», прийнявши відповідну постанову.

Підсумовуючи засідання Президент НАН України академік Анатолій Загородній зазначив, що незважаючи на те, що Академія продовжує плідно працювати та отримувати результати високого наукового рівня, це не повинно давати привід для самозаспокоєння. Адже існує ще чимало питань та завдань, що потребують значних зусиль для вирішення.

На часі актуальним є розроблення та реалізація нової Концепції розвитку НАН України з урахуванням стратегічно важливих напрямів реформування Академії.

Для підвищення ефективності використання бюджетних коштів необхідним є удосконалення основних принципів розподілу бюджетного фінансування між установами Академії, спрямованого на здійснення пріоритетних наукових досліджень, розвиток дослідницької інфраструктури та поліпшення матеріально-технічного забезпечення. Важливим джерелом наповнення бюджетів установ має стати інноваційна діяльність та комерціалізація результатів досліджень і розробок.

Надзвичайно гострим залишається питання збереження кадрового потенціалу. Необхідно докласти максимальних зусиль для поповнення творчих колективів талановитою науковою молоддю, для поліпшення соціальних умов науковців.

Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України

https://www.nas.gov.ua/UA/Messages/Pages/View.aspx?MessageID=7844